داستان The Last of Us 2 با يک دروغ به اتمام مي‌رسد. پنج سال از اتفاقات The Last of Us گذشته است. Ellie که اکنون 19 ساله است، (و اساسا قهرمان داستان بازي است، و نه Joel) به دروغِ جول پي مي‌برد و به هم مي‌ريزد و رابطه‌اش نيز با جول شکرآب مي‌شود؛ چيزي که تصور آن خيلي هم دور از انتظار نبود. اما در داستان the last of us 2 ما درون‌مايه‌ي جديدي داريم و آن «انـتقام» است. متريال انتقام، دم دستي‌ترين متريال در ژانر وسترن به شمار مي‌رود. و از ميان انواع وسترن‌ها، وسترن آخراماني، بهترين بستر براي پرداختن و قوام اين متريال است. قصه‌ي The Last of Us Part 2، قصه‌ي بکر و تازه‌اي نيست. کما اينکه نسخه‌ي اول نيز قصه‌اي منحصر به فرد و ناشنيده‌ نداشت و اساسا تاکيد روي روابط، لحظات خاص، و سورپرايز‌ها بود؛ چيزي که در قسمت دوم نيز شاهد آن هستيم.


 


منتهي يک تفاوت اساسي وجود دارد و آن هم جنس اتفاقات و محتوا است.داستان بازي last of us 2 حتي در لحظاتي که آن‌چنان مشغول قصه گفتن نيست، بار سنگين داستان خويش را به روي دوش مخاطب مي‌اندازد. به لحاظ حسّي، ابدا دو شماره با هم قابل مقايسه نيستند. آخرين ما قسمت دوم، يک درام تراژيک، تلخ و تاريک است، در دنياي سياه و آلوده (چه به لحاظ اسمي و چه به لحاظ معنايي) که ابدا خير و شر در آن تعريف نمي‌شود و همه چيز، حتي قهرمانان و دشمنان، خاکستري و نسبي هستند. اين سوي ماجرا، يعني جايي که قهرمان قصه که پيش‌تر اشاره کردم الي است و نه جول، انگيزه‌ي انتقام و کينه‌توزي را در سر دارد و در اين شرايط، اصلا جايي براي زيبايي و اميد باقي نمي‌ماند. با تقريب نسبتا خوبي، هيچ لحظه‌ي خوشحال کننده‌اي در The Last of Us Part 2 وجود ندارد. اصلا چه انتظاري داريد وقتي قصه‌اي بر پايه‌ي دروغ بنا شده و تم تراژيک کينه جويانه دارد، زيبايي هم داشته باشد؟!


 


اين البته، خودخواسته است. استوديويي که از دنياي خوشحال و رنگارنگ Uncharted، به سراغ خلق The Last of Us مي‌رود، مي‌شد تصور کرد که چنين قصه‌ي خشن و بي‌رحمي را نيز براي دنباله‌ي آن در نظر بگيرد. بدون توجه به ذائـقـه‌ي مخاطبي که ممکن است مرگ شخصيت‌ها، تاثير منفي رويش بگذارد، داستان کامل بازي the last of us 2 بافته مي‌شود، پيش مي‌رود و يک درد و رنج تا انتها همراه الي و پليـر باقي مي‌ماند، که حتي پس از پايان نيز ادامه دارد.


 


نقد و بررسي بازي The Last of Us Part 2


نقد و بررسي بازي the last of us part 2


 


آن سوي ماجرا


اما الي تنها شخصيت اصلي قابل بازي در لست اف اس 2 نيست؛ Abby Anderson، شخصيت قابل بازي جديدي است که چقدر خوب شد قصه از زاويه ديد او نيز روايت مي‌شود؛ نيمي از بازي از ديد اَبي روايت مي شود. تا انگيزه‌ي او مشخص، شخصيتش پرداخت شود و گيمـر، بتواند او را درک کند. ناتي‌داگ در اين امر کاملا موفق بوده است. همين امر يعـني روايت داستان از دو زاويه، باعث شده تا زمان بازي طولاني و قصه‌ي کلي The Last of Us Part 2 بسيار مفصل و چند وجهي باشد. در The Last of Us Part 2، همه چيز مفصل و با حوصله پيش مي‌رود و از عجله و ريتم سريع خبري نيست؛ شخصيت‌ها، (چه قديمي‌ها و چه شخصيت‌هاي جديد) پرداخت کاملا مناسبي دارند که اين، ماحصلِ زمان مناسب بازي و روايت به دور از شتاب‌زدگي قصه‌ي The Last of Us Part 2 است. خشونت بي‌پروا و وحشيانه‌ي دنياي The Last of Us Part 2 و مسيري که شخصيت‌ها طي کرده‌اند و طي مي‌کنند، پلير را در دنيايي به دور از اميد و پر از تنش و استرس غرق مي‌کند.


https://www.dbazi.com/1399/04/26/279054/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-the-last-of-us-part-2/


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

هنري سالم زيبا Tara Mikey Kimberly خبر هاي ناب از علم سنتي Rebecca گردشگري Jason Brittany